Ponieważ psychodietetyka to dziedzina łącząca rozmaite zagadnienia – tak z obszaru psychologii, jak i dietetyki, czyli zasad zdrowego stylu życia – dlatego współpracuję przede wszystkim z osobami, które:
- borykają się z problemem nadwagi lub otyłości;
- zmagają się z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi;
- utraciły kontrolę nad jedzeniem (np. „zajadają” stres);
- czują się uzależnione od jedzenia;
- są niewolnikami diet i ciągłego odchudzania;
- doświadczyły wielu niepowodzeń w zakresie stosowanych diet;
- nie akceptują swojego wyglądu lub które chcą się dobrze czuć we własnym ciele;
- doświadczają braku wiary w siebie;
- pragną stworzyć pozytywny obraz własnego ciała i je zaakceptować;
- chcą zmienić swój sposób odżywiania się, lecz brakuje im wiedzy, wsparcia i motywacji;
- dążą do tego, by poszerzyć swoją wiedzę i świadomość w zakresie wpływu nawyków żywieniowych na całokształt funkcjonowania człowieka.
Nieodłącznym elementem mojej pracy jest Dialog Motywujący opierający się na założeniu, że każdy człowiek ma w sobie siłę do wprowadzania zmian i sam najlepiej wie, co jest dla niego najlepsze. Jest on przeciwieństwem metod opartych na wywieraniu presji czy wydawaniu zaleceń, w których dana osoba jest obligowana do zmiany, choć może nawet tego nie rozumieć. Nie opiera się także na przemawianiu do pacjenta – prezentowanie komuś nawet najmocniejszych argumentów za zmianą nie gwarantuje, że motywy te będą do niego trafiały i że zrozumie ich wagę. Dialog motywujący jest metodą wzbudzającą wewnętrzną motywację do zmiany – pacjent sam zaczyna zastanawiać się, czego chce, a ja mu w tym tylko towarzyszę.